Olvasnivaló : A Globális Békemeditáció hatása az emberi tudatra |
A Globális Békemeditáció hatása az emberi tudatra
2007.07.27. 19:26
Előzetes eredményközlés
László Ervin 2007.06.03. 13:33
Egymillió feletti az emberiség gyógyításához csatlakozók létszáma Az első Globális Békemeditáció és Imanap megmutatja a tudat hatalmát és egy jobb világ új reményét hozza el - László Ervin (Budapest Klub), 2007. május 31.
Május 20-án vasárnap öt kontinensről mintegy egymillió ember vett részt az első Globális Békemeditáció és Imanap rendezvényein. Ez először történik a történelemben. Soha ezelőtt ennyi ember, ennyi országból, ennyiféle vallásból és kultúrából nem gyűlt még össze azért, hogy imáit a világbéke megteremtésére irányítsa: ez az emberiség első igazán komoly, közös ügye.
Célok és kivitelezés
A Globális Imanap azért jött létre, hogy csökkentse a konfliktusok és az erőszak szintjét a világban, és mélyebb megértéshez, toleranciához segítsen hozzá minket, valamint hogy elősegítse úgy a közeli és távoli szomszédainkkal, mint a természettel való békés együttélést.
Számos teszt és kísérlet bizonyítja már eddig is, hogy a mély meditáció és ima meggyógyíthatja az embereket vagy más fajokat, és békét, harmóniát teremthet emberi közösségekben. Most először irányult az imák ereje bolygónk egész emberi közösségére. Egymillió ember lépett a tudatosság elmélyült állapotába, kifejezve szívéből jövő kívánságát, hogy „Legyen béke a Földön!”
A május 20-ai események ugyanazt a forgatókönyvet követték minden helyszínen hittől, vallástól és kultúrától függetlenül. A rendezvények rövid nyitóbeszéddel kezdődtek, majd zene, tánc következett, amit egy-egy spirituális vezető által irányított ima vagy meditáció követett. Végül egy ötperces elcsendesedéssel zárult az esemény, amikor is mindenki magában elismételte a kívánságot: „Legyen béke a Földön!”
Az egyórás imák/meditációk időbeli összehangolódására külön figyelmet fordítottunk, hogy így is megerősítsük egymást, és maximális hatást érjünk el imáink összegződésével. Az első imarendezvények Keleten, Nyugat Ausztráliában és Japánban zajlottak. A második időzónában India, Közép-és Dél Afrika, Izrael, Görögország, Magyarország, Németország, Olaszország és Anglia közösségei imádkoztak/meditáltak. A harmadik csoportot Kanada, Venezuela, USA, Brazília, Argentína, Uruguay, Chile, Hawaii és Samoa alkották.
Amint a nemzetközi weblapon megjelent a felhívás a csatlakozásra, hirtelen megindultak a jelentkezések és az együttműködés – mintegy 70 szervezett csoport jelentkezett be a hivatalos fórumon.
Ez a projekt a „Békeimák Szimfóniája” elnevezésű eseményből nőtt ki, melyet Japánban a Fudzsi Szentélyben terveztek megtartani május 20-án a Byakko Shinko Kai spirituális szervezet és a Goi Békealapítvány szervezésében. Amikor Masami és Hiro Saionjival találkoztam (a Byakko és a Goi Békealapítvány részéről), javasoltam, hogy tegyük globálissá ezt az eseményt azzal, hogy csatlakozásra hívjuk az embereket a világ minden részéről. A Budapest Klub, mint nemzetközi „agytröszt” – olyan tagokkal mint a Dalai Láma, Mihail Gorbacsov, Elie Wiesel, Vaclav Havel, Peter Gabriel és sokan mások – szervezni kezdte az együttműködést és hálózatépítést. Elsőként az indiai Egység Egyetemével (Oneness University) vettük fel a kapcsolatot, ahol Bhagavan spirituális vezető irányítása mellett 50 ezren meditáltak a világbékéért. Aztán mások is csatlakoztak és rövid idő alatt önkéntesek hada dolgozott a szervezésben.
A tapasztalatok
A világ minden részéről küldött beszámolók egységesen magával ragadó, intenzív és reményteli élményekről szólnak. „Derengő fény kívül és bennünk, ami övezte a találkozót … néhányan örömet, mások izgatottságot éreztek, megint mások a szenvedés helyébe lépő nyugalmat…” (olaszországi beszámolóból). „Felemelő volt, amikor több, mint 10 ezer ember egyszerre imádkozott a világbékéért …” (Japánból). Az energia, amit létrehoztunk nemes, békés, szeretettel és nyugalommal teli volt… Még mindig érzem a belém áramló, fantasztikus erejét.” (Szlovéniából). Ez a levélíró tanúbizonyságot tesz a ceremónia végén történt kézfogás során megélt közösség/egység élményének érzéséről és példátlan erejéről (Open Temple, Damanhur-Olaszország).
A kísérletek
Hogy a közösség és az összekapcsolódás élménye valós, azt az Olaszországban végzett kísérletek is megerősítik. A kísérlet az európai és afrikai rendezvényekkel lett összehangolva. A meditálók 2 csoportját (9 fő az olaszorszagi Bagni di Lucca-ban és 9 fő a 200 km-re levő Milánóban) szerelték fel elektródákkal, és kötötték őket egy EEG- készülékhez (elektro-enkefalográf), amely az agyi elektromos aktivitást méri és rögzíti. A mérések századmásodpercnyire összehangolva történtek a GPS rendszeren keresztül, és keresték a korrelációt (két esemény együttes előfordulása – a ford.) a két csoport között. Várakozásaink szerint, amikor a milánói és Lucca-i személyek nem voltak hétköznapi módon kapcsolatban egymással, akkor a korreláció nulla lett volna. Még az átlagos szinkronizációs értékek is 0.64%-osak voltak, a csúcsértékek pedig elérték az 5.4%-ot – ami kizárja a véletlen lehetőségét.
További tudományosan ellenőrzött vizsgálatok is történtek, mérve többek között a meditáció hatását a random-számgenerátorokra a világ több pontján. (A tesztelés alapján eltérés mutatkozott az eszköz által generált egyesek és nullák sorában: hasonló eltéréseket detektáltak más, az emberi tudatra hatással bíró események során is – terrortámadások, háborúk, de akár sportesemények esetében is.)
„Az eredmények érdekesek” – írta a Princeton-i kísérletről Roger Nelson a Globális tudatosság Projekt vezetője – „az értékek összegződő eltérése az elvárttól erős és tartós emelkedést mutatott egy kilencórás láncolatot alkotva, végig a világban zajló meditációk ideje alatt egy széles idősávban. Az összegzett eredmények szignifikánsak (valószínűségük nagyobb a véletlennél - a ford.) valószínűségük nagyobb, mint 20:1 ."
Összegzés és folytatás
A Globális Békemeditáción és Imanapon átélt tapasztalatok és az objektív mérési adatok feljogosítanak annak a gyakran feltételezett, de tudományosan ritkán demonstrált ténynek a megállapítására, hogy: az emberi tudatosság reális hatással van az emberekre a világban. Ha sok ember gyűlik össze és fókuszálja tudatát a világbékére, az eredmény egyedülálló: tudatosságuk össszeadódó ereje szignifikánsan hozzájárulhat a háborúk és erőszak sújtotta világ gyógyításához, segíthet túllépni az elkülönültség és segélytelenség érzésein, melyek gyakran eredői a frusztráltságnak, erőszaknak és konfliktusoknak.
Építve a 2007-es Globális Békemeditáció és Imanap ígéretére, a Budapest Klub és a Goi Békealapítvány, valamint partnereik az öt kontinensen célul tűzték ki az esemény 2008-as és még további folytatását. A jövőbeni Globális imanapok célja nem csupán millió, hanem még több elkötelezett ember összegyűjtése, akik tudatosságukat a világbékére koncentrálják. Az emberek alkotta „kritikus tömeg” nagyban és döntően hozzájárulhat ezen eleven cél eléréséhez.
Fordította: Tóth Veronika
|